fbpx
Vrácení daní ze zahraničí aneb jak je to s daňovým přiznáním

Ťuk, ťuk, tady daňové přiznání… vy jste ale pracovali část roku v zahraničí a také v České republice, nebo snad na Slovensku? Kde byste si měli podat daňové přiznání? Máte vůbec povinnost? Musíte si zažádat o vrácení daní z obou států? Je nutné v Česku dokládat zahraniční příjmy? Tak, jak to tedy je?

Jiná pravidla pro Čechy a Slováky

Jestliže jste pracovali celý minulý rok v zahraničí a v České republice (ČR) jste neměli žádné příjmy, pak podáváte daňové přiznání pouze v dané zemi, v ČR přiznání nepodáváte. Naši slovenští sousedé to však mají jinak. Pokud jste rezidentem Slovenské republiky (SK), máte povinnost si na Slovensku podat daňové přiznání z celosvětových příjmů. Ve zkratce, pokud jste na Slovensku nepracovali, ale máte tam trvalý pobyt anebo se na Slovensku v daném kalendářním roce zdržujete alespoň 183 dnů a měli jste příjem z jiné země EU, vzniká vám povinnost k podání slovenského daňového přiznání. Ať už jako Češi nebo Slováci uvedete do svých českých či slovenských přiznání příjem z jiné země, nemusíte se bát, že byste byli zdaněni dvakrát. Mezi státy existují dohody o zamezení dvojího zdanění.

Výjimka v Nizozemsku

I dohody o zamezení dvojího zdanění však mají jednu výjimku a tou jsou pracovníci na palubách letadel a lodí v Nizozemsku. Tito daňoví poplatníci totiž musí své nizozemské příjmy zdaňovat v České republice či na Slovensku. Týká se to profesí jako jsou kapitáni, kormidelníci, lodníci či námořníci, kteří působí ve firmě se sídlem v Nizozemsku. Nizozemští zaměstnavatelé vám tak nesmí strhávat či zadržovat daň z příjmu. Oni sami o tom bohužel často nevědí, vychází se totiž z mezinárodní úmluvy mezi Nizozemskem a Československou socialistickou republikou.

Část roku u nás, část v zahraničí

Je jedno, jestli jste pracovali v rámci jednoho kalendářního roku 8 měsíců v ČR a 4 měsíce v Německu nebo naopak 4 měsíce v ČR a 8 měsíců v Německu, daňové přiznání byste si v prvním, i druhém případě měli podat v obou státech. Jelikož jste ani v jednom státě nepracovali plných 12 měsíců, tím spíš máte slušnou šanci na daňovou vratku.

Jaké dokumenty po vás zahraniční FÚ požaduje

Daňový poplatník, který si v zahraničí odpracoval méně než kalendářní rok, bude muset zahraničnímu FÚ dodat potvrzení o českém či slovenském příjmu. Zahraniční FÚ totiž předpokládá, že pokud jste v zahraničí odpracovali jen 7 měsíců, logicky jste těch dalších 5 museli odpracovat někde jinde. Možná jste ale těch 5 měsíců nikde nepracovali a byli nahlášeni na úřadu práce nebo jste byli samoplátci zdravotního pojištění a udělali si delší dovolenou. Zkrátka vše lze doložit nějakým „papírem“.

Potvrzení vašeho českého příjmu má v každém státě jiný název. Rakouský FÚ od vás chce potvrdit dokument E9 – Bescheinigung EU/EWR, který vám potvrdí na FÚ v místě vašeho českého trvalého bydliště. Německý FÚ chce potvrdit dokument Bescheinigung EU/EWR a nizozemský FÚ má formulář Inkomensverklaring – EU/EER. Velká Británie a Švýcarsko zahraniční příjem uvádí přímo do daňového přiznání a Dánsko má pro zahraniční příjem speciální daňové přiznání.

Vyřízení tohoto dokumentu, který potvrzuje váš český příjem není drahou záležitostí, správní poplatek na českém FÚ je 100 Kč. Pokud se ale do ČR nechystáte a není ve vašich možnostech si dokument obstarat, uděláme to rádi za vás. Jestliže dokument ke svému zahraničnímu daňovému přiznání nepřiložíte a zahraniční FÚ ho potřebuje, budete k jeho dodáni vyzváni.

Pokud se nechcete zatěžovat daňovou problematikou a dělat si zbytečně vrásky, svěřte se do naší péče. Celý tým Fairtax4you vám přeje klidný rok 2019 plný (nejen daňové) pohody.

4.8 1 1 1 1 1 Hodnocení 4.80 (5 hlasů)

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady