fbpx
Když dojíždím do zaměstnání, vrátí se mi víc na daních?

Dojíždění do práce může být pro někoho nepříjemnou součástí dne, tím spíše, pokud musí denně dojíždět i několik hodin. Pokud pracujete v zahraničí, může být pro vás dobrou zprávou, že lze čas strávený na cestě do zaměstnání kompenzovat.

Náklady na dojíždění lze například v Německu rozdělit do tří kategorií: cesta z ČR do práce v zahraničí (tzv. pendleři), cesta z domova do práce v rámci zahraničí a cesta ze zahraničí do Česka nebo na Slovensko za rodinou. V Německu se do nákladů počítá 30 centů za každý najetý kilometr. Naopak v Nizozemsku je možné v daňovém přiznání uplatnit pouze cestu do zaměstnání, ale musíte ji absolvovat městskou hromadnou dopravou a ujet více než 10 km. Za každý ujetý kilometr cesty do práce tak můžete do nákladů uvést 23 centů. Do dánského daňového přiznání si můžete přidat náklady za cestování do zaměstnání, pokud je 1 cesta delší než 12 km. Jeden kilometr má hodnotu 1,98 dkk. U každého státu to je tedy různé a je dobré si vše pečlivě spočítat.

Jak můžete uplatnit dojíždění v rámci Německa?

V Německu mají zaměstnanci dvě možnosti, jak získat cestovní výdaje zpět. Na jedné straně mohou získat příplatek na dopravu jako benefit od zaměstnavatele nebo až později uvedou své cestovní výdaje do daňového přiznání. Náklady vzniklé cestováním si daňoví poplatníci mohou uplatnit bez ohledu na to, zda cestu do zaměstnání absolvují autem, na motorce, na kole či veřejnou dopravou.

Jak můžete uplatnit dojíždění v rámci Nizozemska?

Pokud do nizozemského zaměstnání dojíždíte autem nebo na motorce máte bohužel smůlu a Belastingdienst vám tyto náklady neuzná. S dojížděním městskou hromadnou dopravou však problém nemá. Maximální výše tohoto odpočtu je 2 116 EUR.

Kdo je pendler?

Pokud dojíždíte za prací do země EU denně, avšak minimálně jednou týdně a vracíte se i zpět, jste považování za přeshraniční pracovníky, tedy pendlery. Pro pendlera je výhodnější každý den dojíždět do přeshraniční práce, než si hledat ubytování v cizině. Jedná se totiž většinou o ty, kteří bydlí poblíž hranic.

Je nutné si uchovávat jízdenky či účtenky za tankování?

Například v Německu nebo Rakousku musí každý daňový poplatník na vyzvání Finanzamtu doložit cestovní doklady v případě, že dojížděl o víkendech za rodinou do ČR nebo na Slovensko. U některých účtenek ztrácí tisk po několika měsících kvalitu, je tedy dobré si podklady naskenovat. Nizozemský daňový úřad vás zase může vyzvat k doložení OV-chipkaart, aby se ujistil, že jste opravdu dojížděli městskou hromadnou dopravou. Dánové svým daňovým poplatníkům věří a stačí jim znát délku trasy mezi domovem a zaměstnáním. Dokonce vám uznají i daleko větší vzdálenost, pokud vysvětlíte, že je delší trasa bezpečnější.

Další výhody pro zaměstnance v cizině!

Daňový odpočet neboli položka, kterou si můžete odečíst od základu daně je stanovena zákonem daného státu. Každý stát má jiné odčitatelné položky, takže někde se mohou dát uplatnit dary neziskovým organizacím, životní a penzijní připojištění, úroky z hypotéky, stavební spoření, náklady na vzdělání či na výzkum a vývoj.

Ať už pracujete v Německu, Rakousku, Dánsku nebo Nizozemsku, rozhodně se vám vyplatí do zaměstnání dojíždět, protože si cestovními náklady můžete snížit daňový základ v daňovém přiznání. Velmi často tak snížením daňového základu vznikne přeplatek na dani z příjmu a vám na bankovním účtě přistane milá částka. Pokud nevíte, jak si tento možný přeplatek na dani vypočítat, rádi vám s tím poradíme. 

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady