fbpx
Daň z příjmu nemusí být strašák

Ze všech daní je jednoznačně nejpřínosnější daň z příjmu. Pokud na ní máte přeplatek, můžete se po podání daňového přiznání těšit na její vrácení. A pokud jde o vrácení daní ze zahraničí, tak to už bývají opravdu zajímavé částky. Kde jsou ty časy, kdy se naše příjmy z příležitostných brigád byť jen na dálku přiblížily deseti tisícům… Byl to příjemný čas, kdy jsme nevědomě žili v daňovém ráji. Patnáctiprocentní daň při běžném zaměstnání v Česku už tak příjemná není. Nedá se ale nic dělat. Pokud nechceme tuto povinnost vědomě obcházet, a ohrozit tak čistotu svého trestního rejstříku, musíme se jí postavit čelem. Často přitom není vůbec tak zákeřná, jak se nám na první pohled jeví, a při práci v zahraničí nám navíc může být část této daně vrácena.

Zamezení dvojího zdanění

Obáváte se, že pokud žijete a pracujete v zahraničí, budete muset platit daň ve státě, ve kterém žijete, a ještě navíc v České republice? Nemusíte. Česká republika má s řadou zemí smlouvu o zamezení dvojího zdanění. Znamená to, že peníze vydělané v Česku se vám budou danit pouze u nás a příjmy ze zahraničí pouze v dané zemi. Vaše zahraniční mzda uvedená v rámci daňového přiznání pro potřeby české finanční správy bude pouze informativního charakteru.

Nezdanitelné minimum

V každé zemi platí tzv. nezdanitelné minimum. Znamená to, že pokud si vyděláte určitou částku, nebude vám zdaněna. Výše této částky se rok od roku v různých zemích mění. Například v Německu šlo v roce 2017 o částku 8 820 € ročního hrubého příjmu. V České republice to byla zhruba polovina, což dělá 11 000 Kč hrubého měsíčního výdělku. Pokud pracujete celý rok a k tomu na plný úvazek, vaše příjmy nejspíš toto minimum překročí.

Přeplatek na dani z příjmu

Problém může nastat ve chvíli, kdy na dani z příjmu neodvedete dost peněz. V každodenním shonu, kdy máte jistě jiné starosti, než myslet na své daně, se to může snadno stát. Z finančního úřadu obdržíte zpoplatněnou upomínku, takže vás čeká dvojité nemilé překvapení. Placení daně se nevyhnete, a navíc budete muset uhradit upomínku.

Může ale nastat i odlišná situace, kdy na základě řádně odevzdaných daní získáte nárok na jejich částečné nebo úplné vrácení. V takovémto případě vás samozřejmě nikdo nebud upomínat, abyste si náhodou nezapomněli peníze, které vám náleží, vyzvednout… Některým našim klientům ležely takto peníze několik let ladem, společně jsme je ale získali zpět. Možnosti daňového poradenství Daň z příjmu nemusí být nutně strašák. Stačí se včas o všem informovat, abyste předešli nepříjemnostem plynoucím ze zaslané upomínky, případně nepromarnili možnost o vrácení svých daní z příjmu zažádat. Na internetu sice naleznete spoustu daňových kalkulaček, ale jejich výsledky bývají dost často nepřesné. Komplexní analýzu nemohou nahradit. Pokud nemáte na zjišťování informací a následné papírování čas nebo chuť, můžete svou situaci probrat s daňovým poradcem. Důkladně zhodnotí vaši situaci a předloží možnosti, jak část vašich příjmů získat zpět. Albert Einstein kdysi řekl: „Nejtěžší věcí k pochopení na světě je daň z příjmu.“ Není nutné ji chápat, ale pokud se nabízí možnost, jak její část získat zpět, byla by škoda ji nevyužít.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (4 hlasů)

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady