fbpx
Co je to daňová vratka?

Není tak úplně pravda, že co oči finančního úřadu nevidí, to srdce daňového poplatníka nebolí. Finanční úřad vidí až moc dobře. Nečekejte ale, že vás v případě vzniku přeplatku na dani z příjmů bude upomínat, abyste o něj nezapomněli požádat. Daňová vratka či daňová refundace jsou pouze jiná označení přeplatku na dani z příjmů a v daňovém světě se hojně používají.

„daňová vratka = REFUNDACE = přeplatek na dani z příjmů“

V případě, že vám vznikne přeplatek na dani, máte samozřejmě nárok na jeho vrácení. V zahraničí žije v současnosti 2,5 milionu Čechů a zdaleka ne všichni zaklepou na vrátka finančního úřadu, aby jim byla daňová vratka vyplacena. Ne každý se o ní totiž dozví.

Daňové přiznání v zahraničí

Při práci v zahraničí je třeba počítat s tím, že česká finanční správa dohlédne i tam. Smlouvy o zamezení dvojího zdanění vám budiž útěchou, že zahraniční mzdy stačí pouze oznámit a nic se vám podruhé danit nebude. Kromě toho, že v zahraničí platíte daň z příjmů, můžete rovněž její část získat zpět. Situace je komplikovanější než v Česku či na Slovensku. Daňové systémy zemí se liší, jsou stanoveny odlišné termíny, požadovány odlišné dokumenty. Pro správné vyplnění daňového přiznání, na jehož základě obdržíte daňovou refundaci, potřebujete mít dobré znalosti finanční oblasti a jazykové schopnosti. Často přitom největší problém spočívá v tom, že o možnosti vrácení části daně z příjmů Češi pracující v zahraničí nevědí.

Možnost zpětného vrácení

Velkou výhodou je, že daně lze získat zpětně až za období uplynulých pěti let. Záleží na zemi, v níž pracujete. Pokud nemáte čas nebo chuť se do „boje“ se zahraničním finančním úřadem pouštět, máte možnost patřičné dokumenty zaslat společnosti, která se refundací daní zabývá, a ta vše vyřeší za vás.

Většina společností vám předkalkulaci daňové vratky provede bezplatně. Podle vypracovaného návrhu uvidíte, jak vysoký přeplatek vznikl. Pokud budete souhlasit, potřebné dokumenty se spolu s vyplněným daňovým přiznáním odešlou na finanční úřad a po pár měsících obdržíte svůj přeplatek na dani. Posledním krokem je uhrazení provize za zpracování podkladů. Dobře zvažte, koho vypracováním předkalkulace pověříte, neboť provize jednotlivých společností se mohou značně lišit.

Nevyhazujte účtenky

Platby za pohonné hmoty a jiné náklady na dopravu (např. jízdenky) mohou tvořit daňové odpočty. Představují jakési vyrovnání za cestovní náklady a jejich prostřednictvím vám může být vráceno nemalé množství peněz. Daňové přiznání lze podat i bez nich, ale zbytečně byste se ošidili.

Vratka je chyba

Pokud se Vám na dani vrací jakákoliv částka, znamená to chybu systému, která se v průběhu roku napravit nedá. Stává se to především, pokud nepracujete celý kalendářní rok nebo pokud má zaměstnavatel špatně nastavenu daňovou sazbu, v důsledku čehož jste na daních odváděli víc, než bylo třeba. Vznikl přeplatek. Situaci může komplikovat častá změna zaměstnání. Jestliže pendlujete, tak už zahraniční zaměstnavatelé nejspíš vůbec neví, co daňově s  vámi.

Nevíte si daňově rady? Nechte si poradit. Daňová vratka je chyba v daňovém matrixu, které by měl každý poplatník ve svůj prospěch využít.

5 1 1 1 1 1 Hodnocení 5.00 (3 hlasů)

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady