fbpx
Vrácení daní ze zahraničí aneb jak je to s daňovým přiznáním

Ťuk, ťuk, tady daňové přiznání… vy jste ale pracovali část roku v zahraničí a také v České republice, nebo snad na Slovensku? Kde byste si měli podat daňové přiznání? Máte vůbec povinnost? Musíte si zažádat o vrácení daní z obou států? Je nutné v Česku dokládat zahraniční příjmy? Tak, jak to tedy je?

Vrácení daní z Holandska

Obyvatelé Maastrichtu nebo Utrechtu by asi neslyšeli rádi, že je někteří z nás považují za Holanďany. V turistickém ruchu se však název Holandsko hojně používá a ačkoli se můžete nechat zmást termíny jako Flandry, Vlámsko či Nizozemí, jediným správným označením pro zemi tulipánů je Nizozemsko. Pokud byste chtěli být ještě přesnější, řekli byste Nizozemské království. Severní a Jižní Holandsko jsou pouze 2 ze 12 provincií Nizozemska, ale obyvatelé této země moc dobře vědí, že na spoustě suvenýrů je napsáno právě Holland, protože turismus si žádá své. Ať už tedy říkáte Nizozemsko nebo Holandsko, informace o vrácení daní z Holandska na našem webu najdete na stránce Vrácení daní z Nizozemska.

Co je to daňová vratka?

Není tak úplně pravda, že co oči finančního úřadu nevidí, to srdce daňového poplatníka nebolí. Finanční úřad vidí až moc dobře. Nečekejte ale, že vás v případě vzniku přeplatku na dani z příjmů bude upomínat, abyste o něj nezapomněli požádat. Daňová vratka či daňová refundace jsou pouze jiná označení přeplatku na dani z příjmů a v daňovém světě se hojně používají.

„daňová vratka = REFUNDACE = přeplatek na dani z příjmů“

V případě, že vám vznikne přeplatek na dani, máte samozřejmě nárok na jeho vrácení. V zahraničí žije v současnosti 2,5 milionu Čechů a zdaleka ne všichni zaklepou na vrátka finančního úřadu, aby jim byla daňová vratka vyplacena. Ne každý se o ní totiž dozví.

Vrácení daní z Anglie

V běžné komunikaci můžeme zaslechnout, jak někdo jede do Anglie, Británie, UK či na Britské ostrovy, tyto názvy však spousta z nás zaměňuje. Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tak zní oficiální název království, ve kterém se nachází 4 země – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Velkou Británií však označujeme pouze tři z těchto čtyř zemí, a právě Velké Británie se týká náš servis vrácení daní. Pro některé klienty se ale vžil termín Anglie a pro jiné Velká Británie, proto vycházíme vstříc oběma variantám. Informace o vrácení daní z Anglie naleznete na stránce Vrácení daní z Velké Británie.

Daň z příjmu nemusí být strašák

Ze všech daní je jednoznačně nejpřínosnější daň z příjmu. Pokud na ní máte přeplatek, můžete se po podání daňového přiznání těšit na její vrácení. A pokud jde o vrácení daní ze zahraničí, tak to už bývají opravdu zajímavé částky. Kde jsou ty časy, kdy se naše příjmy z příležitostných brigád byť jen na dálku přiblížily deseti tisícům… Byl to příjemný čas, kdy jsme nevědomě žili v daňovém ráji. Patnáctiprocentní daň při běžném zaměstnání v Česku už tak příjemná není. Nedá se ale nic dělat. Pokud nechceme tuto povinnost vědomě obcházet, a ohrozit tak čistotu svého trestního rejstříku, musíme se jí postavit čelem. Často přitom není vůbec tak zákeřná, jak se nám na první pohled jeví, a při práci v zahraničí nám navíc může být část této daně vrácena.

Vrácení daní z letních brigád

Možná vás to překvapí, ale i při vykonávání krátkodobé práce, jako je například letní brigáda, může vzniknout přeplatek na dani z příjmů, který je možné získat zpět. Nechali jste se zaměstnat v Británii, Německu, Rakousku, Itálii či Nizozemsku? Pracujete na farmě, ve službách, jako au-pair či na jiné brigádnické pozici? Pokud dodržíte několik následujících pravidel, tak s největší pravděpodobností kromě okamžitého prázdninového výdělku získáte i část daní, které za vás odvedl zahraniční zaměstnavatel.

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady