fbpx

Někdy je opravdu těžké určit správné rezidentství. Každý si ho musíte určit sám, protože vaši aktuální situaci žádný úředník nezná. Většina z vás je daňovým rezidentem ve státě, ve kterém máte trvalé bydliště. Pokud máte dvě bydliště, pak jste rezidentem ve státě, kde je centrum vašich zájmů. Pokud nemůžete určit centrum vašich zájmů, pak je to tam, kde se více zdržujete. Pokud se zdržujete v obou státech stejně, pak rozhoduje státní příslušnost. A pokud to ani tady není jasné, pak se o vaší příslušnosti dohodnou státy mezi sebou. Nebojte se, dá se v tom zorientovat.

Vrácení daní z letních brigád

Možná vás to překvapí, ale i při vykonávání krátkodobé práce, jako je například letní brigáda, může vzniknout přeplatek na dani z příjmů, který je možné získat zpět. Nechali jste se zaměstnat v Británii, Německu, Rakousku, Itálii či Nizozemsku? Pracujete na farmě, ve službách, jako au-pair či na jiné brigádnické pozici? Pokud dodržíte několik následujících pravidel, tak s největší pravděpodobností kromě okamžitého prázdninového výdělku získáte i část daní, které za vás odvedl zahraniční zaměstnavatel.

Vrácení daní ze zahraničí aneb jak je to s daňovým přiznáním

Ťuk, ťuk, tady daňové přiznání… vy jste ale pracovali část roku v zahraničí a také v České republice, nebo snad na Slovensku? Kde byste si měli podat daňové přiznání? Máte vůbec povinnost? Musíte si zažádat o vrácení daní z obou států? Je nutné v Česku dokládat zahraniční příjmy? Tak, jak to tedy je?

Co je to daňová vratka?

Není tak úplně pravda, že co oči finančního úřadu nevidí, to srdce daňového poplatníka nebolí. Finanční úřad vidí až moc dobře. Nečekejte ale, že vás v případě vzniku přeplatku na dani z příjmů bude upomínat, abyste o něj nezapomněli požádat. Daňová vratka či daňová refundace jsou pouze jiná označení přeplatku na dani z příjmů a v daňovém světě se hojně používají.

Vrácení daní z Holandska

Obyvatelé Maastrichtu nebo Utrechtu by asi neslyšeli rádi, že je někteří z nás považují za Holanďany. V turistickém ruchu se však název Holandsko hojně používá a ačkoli se můžete nechat zmást termíny jako Flandry, Vlámsko či Nizozemí, jediným správným označením pro zemi tulipánů je Nizozemsko. Pokud byste chtěli být ještě přesnější, řekli byste Nizozemské království. Severní a Jižní Holandsko jsou pouze 2 ze 12 provincií Nizozemska, ale obyvatelé této země moc dobře vědí, že na spoustě suvenýrů je napsáno právě Holland, protože turismus si žádá své. Ať už tedy říkáte Nizozemsko nebo Holandsko, informace o vrácení daní z Holandska na našem webu najdete na stránce Vrácení daní z Nizozemska.

Daň z příjmu nemusí být strašák

Ze všech daní je jednoznačně nejpřínosnější daň z příjmu. Pokud na ní máte přeplatek, můžete se po podání daňového přiznání těšit na její vrácení. A pokud jde o vrácení daní ze zahraničí, tak to už bývají opravdu zajímavé částky. Kde jsou ty časy, kdy se naše příjmy z příležitostných brigád byť jen na dálku přiblížily deseti tisícům… Byl to příjemný čas, kdy jsme nevědomě žili v daňovém ráji. Patnáctiprocentní daň při běžném zaměstnání v Česku už tak příjemná není. Nedá se ale nic dělat. Pokud nechceme tuto povinnost vědomě obcházet, a ohrozit tak čistotu svého trestního rejstříku, musíme se jí postavit čelem. Často přitom není vůbec tak zákeřná, jak se nám na první pohled jeví, a při práci v zahraničí nám navíc může být část této daně vrácena.

Vrácení daní z Anglie

V běžné komunikaci můžeme zaslechnout, jak někdo jede do Anglie, Británie, UK či na Britské ostrovy, tyto názvy však spousta z nás zaměňuje. Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Tak zní oficiální název království, ve kterém se nachází 4 země – Anglie, Skotsko, Wales a Severní Irsko. Velkou Británií však označujeme pouze tři z těchto čtyř zemí, a právě Velké Británie se týká náš servis vrácení daní. Pro některé klienty se ale vžil termín Anglie a pro jiné Velká Británie, proto vycházíme vstříc oběma variantám. Informace o vrácení daní z Anglie naleznete na stránce Vrácení daní z Velké Británie.

Spolupracujeme s evropskými finančními úřady